مواد غذایی مناسب برای افزایش رشد قد در نوجوانان

  • 1,103 بازدید
  • سه شنبه, 21 تیر 1401

عوامل تغذیه ای موثر بر رشد قد

 

 

ژنتیک عمده ترین عامل موثر بر رشد قدی هر فرد می باشد. بیشتر تغییرات در قد به هر ژنی که شما به ارث برده اید برمی گردد. ولی سایر فاکتورها را نیز نمی توان نادیده گرفت مانند: داشتن غذای کافی در دوران کودکی و جلوگیری از هرگونه بیماری عفونی که ممکن است مانع رشد شود. (برخی از بیماری ها ، از انگل گرفته تا بیماری تنفسی مزمن ، می توانند رشد را متوقف کنند زیرا بدن به جای رشد ، تمام انرژی خود را صرف جلوگیری از عفونت می کند، که می تواند به طور دائمی بر روی قد تأثیر بگذارد). نوجوانی دوره‌ای است که تغییرات شگرف و مهمی در بدن دختران و پسران به وجود می آید. یکی از مهمترین این تغییرات پیک رشد قدی در این دوران است که منجر به ایجاد قد نهایی در بزرگسالی می شود. بسیاری از دختران و پسران در این دوره می توانند با انجام فعالیت بدنی و گنجاندن تغذیه مناسب در برنامه غذایی خود به نتیجه های درخشانی برسند. اکثر دختران از فاصله سنین بین 8 تا 13 سالگی دوره ی بلوغ را تجربه می کنند و بسیاری از پسران فاصله سنین بین 10 تا 15 سالگی این تجربه را خواهند داشت. توجه به تغذیه در این بازه بسیار اهمیت دارد. اگر شما هم جزء آن دسته از خانواده هایی هستید که به تغذیه و تاثیرات آن در این سنین اهمیت می دهید، با ادامه این مطلب همراه باشید.

 

چرا تغذیه در افزایش قد در بلوغ موثر است؟

 

 

تغذیه روی روح و روان و جسم ما تاثیر می گذارد. تاثیر آن بر جسم به نحوی است که باعث می شود ما در طول دوره های سنی مختلف، تغییرات جسمی اساسی داشته باشیم. همانطور که نوشیدن و خوردن مواد قندی در چاق شدن و افزایش وزن نادرست دخیل است یا عدم وجود مواد مغذی و معدنی کافی روی ظاهر پوست و مو و توانایی ما برای انجام فعالیت ها تاثیر می گذارد، تغذیه روی رشد و افزایش قد در بلوغ برای دختران و پسران بسیار تاثرگذار  است. تغذیه می تواند 8± سانتی متر روی قد ژنتیک تاثیر بگذارد.

افزایش قد در دوران بلوغ، در دختران و پسران رشد جهشی دارد. برعکس دوران کودکی که رشد قد حالتی آرام و محدود دارد. در این دوره، بیشتر افراد بیشتر از بیست تا سی سانتی متر رشد قدی را تجربه می کنند. کمک کردن به این افزایش قد و طول استخوان ها بسیار مهم و حساس است.

 

تغذیه مناسب برای دختران و پسران نوجوان جهت افزایش قد

بسیاری از مواد های غذایی هستند که برای افزایش قد در بلوغ برای دختران  و پسران مفید هستند. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • لبنیات

 

 

شیر علاوه بر کلسیم که در دوران رشد قدی بیشتر از سایر دورانها برای استخوان سازی نیاز است، حاوی پروتئینی به نام فاکتور رشد 1 شبه انسولین است که با نام IGF-1 شناخته می شود، پروتئینی که بدن انسان به طور طبیعی تولید می کند. آنچه در مورد IGF-1 در شیر جالبتر است این است که مطالعات نشان می دهد افرادی که شیر می نوشند سطح IGF-1 بالاتری در خون آنها وجود دارد. IGF-1 رشد را به طور کلی تحریک می کند سهم عمده ای در رشد عمودی فرد دارد و از مکمل های IGF-1 برای معالجه کودکان مبتلا به اختلالات قد استفاده می شود.

 

  • مرغ و تخم مرغ

 

 

تخم مرغ می تواند برای کنترل و افزایش قد نوجوانان نقش بسزایی را ایفا کند. تخم مرغ علاوه بر پروتئین کامل، دارای روی و مواد معدنی مختلفی است که به افزایش قد، سلامت پوست و مو کمک می کند و تاثیر مهمی روی رشد آنها دارد. سعی کنید حتما تخم مرغ را در برنامه غذایی، برای افزایش قد در بلوغ دختران و پسران بگنجانید. مورد بعدی مرغ است که حاوی پروتئین بسیار بالایی می باشد. این نوع گوشت، که خیلی وقت است جایگزین خوبی برای گوشت قرمز شده است، می تواند علاوه بر رشد جسمی و تاثیر روی ذهن، برای رشد قدی هم مناسب باشد.

 

  • سبزیجات و میوه ها

 

 

ماده ی غذایی بعدی، گروه وسیعی از میوه ها و سبزیجات است. داخل میوه ها و سبزی ها طیف وسیعی از ویتامین ها موجود است. این ویتامین ها روی افزایش قد در بلوغ بسیار موثر هستند. بسیاری از ویتامین ها از جمله D، A، B و C روی رشد استخوان ها و ماهیچه ها موثر هستند. عدم وجود ویتامین ها باعث کوتاهی قد می شود و نمی توان از تاثیر شان غافل ماند. سعی کنید از مصرف سبزیجات برگ سبز ابدا غافل نشوید. این گروه از سبزیجات شامل نخود فرنگی یا بروکلی یا اسفناج هستند. حتی اگر تمایلی به استفاده این سبزی ها به صورت خام نباشید، می توانید از آنها برای تهیه سوپ استفاده کنید که خاصیت اصلی خود را حفظ خواهند کرد.

 

  • مغزیجات و دانه ها

 

 

گروه وسیعی از مغز ها و دانه ها برای افزایش قد در بلوغ پسران و دختران موثر هستند. کلیه مغز ها و آجیل ها را می توانید چه به صورت بو داده و عادی استفاده کنید یا آنها را به صورت پودر شده و مخلوط شده با مواد غذایی دیگر مورد استفاده قرار دهید. با اینکه عدم خوردن و استفاده از این نوع مواد غذایی تاثیر مخربی روی رشد بدن و قد نوجوانان نمی گذارد اما با این حال، نمی توان از تاثیر مثبت آن غافل ماند.

 

  • مصرف ماهی و غذاهای دریایی

 

 

ماهی ها و دیگر غذاهای دریایی مثل میگو برای افزایش قد در بلوغ برای پسران و دختران، جزء گروه دیگری از گوشت ها هستند که به واسطه وجود پروتئین و ویتامین های مختلف به رشد اندام و استخوان ها کمک می کنند. ماهی در کنار مرغ و تخم مرغ باید به طور مناسب مصرف شود.

 

نتیجه نهایی:

گمان نکنید که استفاده از این ماده غذایی می تواند معجزه کند، و قد ژنیک را به طور قابل ملاحظه ای تغییر دهد ولی توجه داشته باشید که تغذیه نامناسب می تواند فرزند شما را حتی به قد ژنتیکش هم نرساند، در نتیجه برای افزایش قد در بلوغ نوجوانان، سعی کنید استفاده مناسب و مفید این مواد غذایی را در برنامه روزانه فرزند خود قرار دهید.

مقالات مرتبط