عوارض رژیم کانادایی برای لاغری و کاهش وزن

  • 4 بازدید
  • جمعه, 25 شهریور 1401

آیا رژیم کانادایی برای کاهش وزن مناسب است؟

 

 

یکی از رژیم های لاغری سریع رژیم لاغری کانادایی می باشد. به طور کلی رژیم های لاغری سریع ادعا می کنند که در مدت زمان کوتاهی می توانند وزن شما را تا حد بسیار زیادی کاهش داده و منجر به لاغری در شما شوند. آنچه که در مورد این رژیم های لاغری سریع مورد توجه است، وجود محدودیت کالری شدید در این رژیم های لاغری می باشد. شاید در ابتدا بد نباشد تا در مورد محدودیت کالری و اثرات آن در بدن توضیحاتی داشته باشیم تا در ادامه بهتر بتوانیم در مورد رژیم لاغری کانادایی صحبت کنیم.

محدودیت کالری و اثرات آن در بدن

محدودیت کالری به معنای ورود کالری کمتر از نیاز فرد به بدن می باشد. به اصطلاح در این شرایط بدن در وضعیت استارویشن و یا قحطی قرار می گیرد. قرار گرفتن بدن در این شرایط سبب می شود تا تنظیمات متابولیسمی و هورمونی به سمت مصرف کمتر کالری برود. با توجه به مطلبی که گفته شد، چنانچه هدف شما از داشتن یک رژیم لاغری کاهش وزن اصولی می باشد، در همین ابتدا باید به شما بگوییم رژیم های محدودیت شدید کالری  به شما کمکی نخواهد کرد. علت اصلی این موضوع همانطور که به آن اشاره شد، کاهش فرایندهای سوخت و ساز در بدن شما و استپ وزن بعد از یک کاهش وزن مختصر می باشد.

 

تاثیرات رژیم لاغری کانادایی بر فرایندهای سوخت و ساز بدن

 

 

رژیم کانادایی جزء رژیم های لاغری  سریع می باشد. در این رژیم غذایی تنها شما مجاز خواهید بود که از پروتئین ها استفاده کنید. به همین دلیل محدودیت کالری شدید در بدن شما ایجاد شده که منجر به کاهش وزن خواهد شد. مصرف پروتئین ها که منبع غذایی اصلی این رژیم لاغری می باشد، سبب می شود تا ترشح هورمون گلوکاگون در بدن افزایش یابد. هورمون گلوکاگون و انسولین دو هورمون هستند که در پاسخ به ورود مواد غذایی به جریان خون در ترشح می شوند. نوع مواد غذایی وارده به جریان خون تعیین کننده این است که کدام هورمون به جریان خون ترشح می شود. مواد غذایی پروتئینی سبب افزایش ترشح هورمون گلوکاگون به جریان خون می شوند. این هورمون سبب کاهش ذخیره سازی کالری در بدن شده و ترکیبات انرژی زای موجود در جریان خون را وارد پروسه سوخت و ساز می کنند.

 

مضرات استفاده از رژیم لاغری کانادایی

 

 

وجود محدودیت کالری شدید

همانطور که به آن اشاره شد، یکی از ویژگی های اصلی این رژیم غذایی کاهش وزن سریع افراد می باشد. به طور کلی زمانی که بدن در شرایط محدودیت کالری قرار می گیرد، هورمونی در بدن ترشح می شود به نام کورتیزول. این هورمون سبب افزایش ترکیبات قندی در جریان خون می شود. علت اصلی این موضوع هم این است که گلبول های قرمز و سلول های مغزی در بدن ما تنها از گلوکز استفاده می کنند. بنابراین بدن دارای استراتژی های خاصی برای تامین گلوکز می باشد. اما آنچه که سبب ایجاد عارضه در بدن ما می شود، این است که هورمون کورتیزول از ماهیچه ها برای تولید ترکیبات قندی استفاده می کند. بنابراین استفاده از این رژیم های غذایی و محدودیت شدید کالری سبب کاهش حجم عضلانی در بدن خواهد شد.

کاهش اکسیژن رسانی در بدن

 

 

در این رژیم لاغری به صورت عمده از مواد پروتئینی استفاده می شود. زمانی که مواد پروتئینی وارد پروسه های تولید انرژی در بدن ما می شوند. ترکیبات زائدی به نام آمونیاک تولید می شود. آمونیاک یک ترکیب سمی بوده و به همین علت در بدن ما انسان ها تبدیل به اوره می شود. با وجود اینکه اوره یک ترکیب غیر سمی می باشد، اما به دلیل ماهیت اسیدی بودن سبب کاهش PH در جریان خون می شود. اسیدی شدن جریان خون سبب کاهش قابلیت گلبول های قرمز در  انتقال اکسیژن خواهد شد. کاهش اکسیژن رسانی به بافت ها و اندام های بدن تاثیرات بسیار بدی به دنبال دارد که مهم ترین آن کاهش توان بدنی می باشد.

کاهش ورود مواد مغذی به بدن

همانطور که در مطالب قبل به آن اشاره کردیم، یکی در رژیم لاغری کانادایی تنها افراد مجاز به استفاده از مواد پروتئینی می باشند. بنابراین مواد ویتامینی و آنتی اکسیدان هایی که در مواد گیاهی وجود دارد، در این رژیم غذایی وارد بدن نخواهد شد. همین موضوع می تواند سبب ایجاد عوارض حادی در بدن شود که مهم ترین آن کاهش توان بدنی و افزایش مواد زائد در بدن می باشد.

 

 

در زیر یک نمونه برنامه رژیم لاغری کانادایی گذاشته می شود ولی به یاد داشته باشید که برای کاهش وزن از رژیم های نمونه ای که در سایت ها گذاشته می شود استفاده نکنید و حتما با یک متخصص تغذیه خوب مشورت کنید.

وعده صبحانه

یک فنجان قهوه به همراه یک حبه قند. در این رژیم لاغری افراد اجازه مصرف کربوهیدرات را ندارد. بنابراین مهم ترین نکته برای استفاده از این رژیم استفاده نکردن از مواد غذایی کربوهیدراتی به ویژه مواد شیرین می باشد.

وعده ناهار

در این وعده افراد دو عدد  تخم مرغ  و یا ده عدد سوسیس را همراه با سبزیجات پخته شده می توانند مصرف کنند. همچین همراه با مواد پروتئینی می توانند از ماست کم چرب نیز  استفاده کنند. استفاده از مواد نشاسته ای چون برنج و یا سیب زمینی در این رژیم غذایی ممنوع می باشد.

وعده شام

در این وعده نیز افراد می توانند از مواد پروتئینی چون گوشت کبابی و یا ماهی آب پز استفاده کنند.

مقالات مرتبط