ffffff

رژیم لاغری دارای انواع مختلفی است. هر کدام از این رژیم ها با توجه به میزان اضافه وزن، شرایط بدن، نوع چربی ها و ... تجویز می شوند. در این مقاله تلاش شده است تا 14 مورد از بهترین انواع رژیم لاغری و دانستنی های مرتبط با آنها عنوان شود.

access_time ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۷ آبان
remove_red_eye 579بازدید

رژیم لاغری دارای انواع مختلفی است. هر کدام از این رژیم ها با توجه به میزان اضافه وزن، شرایط بدن، نوع چربی ها و ... تجویز می شوند. در این مقاله تلاش شده است تا 14 مورد از بهترین انواع رژیم لاغری و دانستنی های مرتبط با آنها عنوان شود.

آشنایی با انواع رژیم لاغری:

 

 • رژیم شمارش کالری:

 •  

رژیم شمارش کالری یکی از انواع رژیم لاغری است که از دیرباز مرسوم بوده است. در این نوع رژیم بر اساس BMI ، وزن، قد و میزان فعالیت فرد، میزان کالری مورد نیاز محاسبه می شود. لذا پس از آن، فرد مجاز می باشد تا  میزان کالری غذاهای مورد نیاز خود را سنجیده و تا حد تعیین شده، غذا میل نماید. این نوع رژیم لاغری برای افرادی که بیماری هایی نظیر دیابت و فشار خون دارند، گزینه مناسبی می باشد. اگر جز افرادی می باشید که اضافه وزن دارید، شمارش میزان کالری روزانه می تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

 

 • رژیم کتوژنیک:

 •  

رژیم کتوژنیک برای افرادی که قصد دارند در مدت زمان کوتاهی اقدام به کاهش وزن نمایند، گزینه خوبی می باشد. پایه و اساس این رژیم غذایی، چربی است. در این رژیم میزان کربوهیدرات به شدت کاهش یافته و چربی افزایش می یابد. با استفاده صحیح از این رژیم می توان تا حد زیادی از چربی دور شکم را کاهش داد. جالب است که بدانید برای برخی از بیماری ها همچون دیابت نوع دو نیز می توانید از این رژیم استفاده نمایید.

 

 • رژیم اتکینز:

 •  

در رژیم اتکینز فرد مجاز است تا به میزان دلخواه غذا های حاوی پروتئین و چربی را مصرف نماید اما تا حد زیادی مصرف کربوهیدرات را کنترل نموده و کاهش دهد. باید در نظر داشت که در رژیم هایی که میزان کربوهیدرات کاهش می یابد، وزن سریعا کاهش پیدا می کند. مزیت اصلی این نوع از رژیم لاغری در این مهم است، زمانی که میزان کربوهیدرات کاهش یابد و پروتئین دریافتی زیاد باشد، اشتهای شخص کم شده و این مورد به دریافت کالری کمتر ختم می گردد. ولی معایب این رژیم این است که در صورت رها کردن رژیم وزن کم شده با سرعت باز می گردد.

:

 • رژیم جنرال موتورز

 •  

این رژیم لاغری بر مصرف میوه تمرکز می نماید. لذا بیشتر برای فصل تابستان که انواع میوه ها در دست است، پیشنهاد می گردد. متخصصان بیان می دارند که این رژیم قادر است تا وزن را در مدت زمان کمی (حدود 1 هفته) کاهش دهد اما تداوم این مورد پس از کاهش وزن دشوار خواهد بود. معمولا برای لاغری جهت مراسم خاص که زمان زیادی ندارید رژیم جنرال موتورز می تواند انتخاب مناسبی باشد. در این رژیم از تمام میوه ها به جز موز که دارای نشاسته است، می توانید استفاده کنید.

 

 • رژیم کانادایی:

 •  

رژیم کانادایی نیز جز رژیم هایی است که می تواند در مدت زمان سریع یعنی بین 12 تا 15روز به لاغری بیانجامد. در این رژیم لاغری تمرکز بر روی برخی از سبزیجات و پروتئین می باشد. البته با اجرای این رژیم غذایی، علاوه بر چربی برخی از عضله ها و همین طور آب بدن نیز از دست می رود. این رژیم که به یک نوع رژیم کم کالری نیز معروف است، می تواند میزان کالری مورد استفاده بدن را به یک چهارم کاهش دهد. معمولا متخصصان تغذیه جهت حفظ سلامت بدن، از این رژیم استفاده نمی کنند و به کسانی که خودشان این رژیم را انتخاب می کنند، استفاده از مولتی ویتامین ها را توصیه می نمایند.

 

 • رژیم گیاهخواری:

 •  

رژیم گیاهخواری همانگونه که از نام آن مشخص است، تنها به مصرف انواع سبزیجات و گیاهان بسنده می کند. در این نوع رژیم مصرف ماهی، گوشت و مرغ به طور کامل حذف می شود. برای دریافت پروتئین، فرد می تواند از تخم مرغ و شیر استفاده نماید. در این رژیم به صورت خاص بر روی مصرف آجیل ها، حبوبات، دانه ها، غلات و سبزیجات تمرکز می شود. متخصصان تغذیه بیان می دارند که این رژیم برای سلامت قلب و کنترل دیابت، سرطان و فشار خون گزینه خوبی است.

 

 • رژیم پالئو:

 •  

رژیم پالئو یا غارنشینی برگرفته از نوع تغذیه انسان اولیه به مصرف منابع غذایی ارگانیک از دسته گیاهی و حیوانی تاکید دارد. در این رژیم از غذاهای فرآوری شده چون لبنیات و غلات پرهیز می شود اما در مقابل برای مصرف میوه، سبزی، ماهی و ...منعی وجود ندارد.

 

 • رژیم فاقد گلوتن:

 •  

گلوتن یک نوع پروتئین می باشد که در غلات وجود دارد.  رژیم فاقد گلوتن، یعنی رژیمی که در آن گلوتن مصرف نشود. برای این نوع رژیم غذایی لازم است تا مواد غذایی دارای گلوتن همانند جو، جودوسر، گندم، آرد گندم و جو و تمام محصولاتی که در تهیه آنها از گندم و جو استفاده می شود مانند بیسکوئیت، شیرینی جات و ... از برنامه غذایی حذف شود. در مقابل، تخم مرغ، ارزن، سبزیجات، برنج و سیب زمینی را می توان جایگزین نمود.

 

 • رژیم ویت واچرز:

 •  

هدف اصلی رژیم ویت واچرز پیروی از یک الگوی غذایی صحیح می باشد. به عبارت دیگر این رژیم لاغری افراد را منع نمی کند تا از غذایی استفاده نکنند یا هیچ گونه دستور غذایی ارائه نمی نماید اما انتخاب درست غذا را نشان می دهد. در این رژیم افراد میزان کالری و انرژی غذا را مشاهده کرده و می توانند انتخاب نمایند که از غذا استفاده کنند یا خیر. این رژیم هیچ تاریخ پایانی ندارد و می تواند همیشه ادامه یابد.

 

10- رژیم دوکان:

 

 

رژیم دوکان یک رژیم کم کالری است که میزان کربوهیدرات را کاهش داده و پروتئین را افزایش می دهد. این رژیم 4 هفته ای دارای 4 مرحله است که در دو مرحله کاهش وزن صورت گرفته و در دو مرحله تثبیت وزن اتفاق می افتد. در این رژیم، هدف افزایش پروتئین های کم چربی به همراه سبزیجات بدون نشاسته است.

 

11- رژیم زون:

 

 

در رژیم زون، فرد می تواند مصرف کربوهیدرات خود را کاهش داده اما در مقابل غذایی استفاده نماید که مملو از امگا3 و پلی فنول است. عموما از این رژیم غذایی برای کاهش تورم ها استفاده می شود لذا برای بیمار هایی که از درد های گوارشی، معده و روده رنج می برند، گزینه خوبی است. در این رژیم فرد مجاز است که نسبت 40 درصد کربوهیدرات، 30 درصد چربی و 30 درصد پروتئین را در غذا های خود رعایت کند.

 

12- رژیم اورنیش:

 

 

رژیم اورنیش یکی دیگر از رژیم های لاغری محسوب می شود که میزان چربی ها را به شدت کاهش می دهد اما بر روی مصرف سبزیجات، غلات و حبوبات تمرکز می نماید. در این رژیم، فرد مجاز به استفاده از گوشت، مرغ و ماهی نیست اما بدون محدودیت می تواند از آجیل، دانه های روغنی، غذاهای دارای سویا و حبوبات استفاده نماید.

 

13-رژیم مدیترانه ای:

 

 

این رژیم غذایی علاوه بر لاغری برای سلامتی بدن نیز بسیار مفید می باشد. زیرا می تواند از بیماری های قلبی، دیابت نوع دو و مواردی از این قبیل جلوگیری نماید. در رژیم مدیترانه ای فرد مکلف است تا میزان گوشت قرمز، غذاهای شیرین و لبنیات به جز ماست و پنیر را به حداقل ترین حد خود رسانده اما در مقابل از آجیل، حبوبات، غذاهای دریایی و سبزیجات استفاده کند. این رژیم معتبر بوده و برای کاهش وزن و تناسب اندام گزینه خوبی است.

 

 

14- رژیم روزه داری یا فستینگ:

 

 

در رژیم روزه داری یا فستینگ، فرد دارای دو چرخه غذا خوردن و روزه داری است. این رژیم می تواند دارای تناوب خاصی باشد یا به صورت پشت سر هم، هر روز انجام شود. در این نوع از رژیم لاغری، بعضی از روزها فرد هیچ نوع محدودیتی برای غذاخوردن ندارد اما در در بعضی از روزها تنها مجاز به خوردن یک وعده غذایی است که در آن وعده نیز تنها 25 درصد کالری روزانه دریافت می شود. البته این مورد برای روز های متناوب است. بسته به تناوی نوع روزه داری، وعده های غذایی می توانند متفاوت باشند.