چگونه با شاک ویو لاغری موضعی داریم؟

شاک ویو درمانی (Shockwave Therapy) یک روش بی‌خطر و غیر‌تهاجمی برای لاغری موضعی و کاهش سلولیت است. در این روش، ارتعاشاتی که توسط امواج صوتی انرژی زا تولید می‌شود به وسیله پروب دستگاه از سطح پوست به بافتهای زیرین انتقال می‌یابند و باعث شکسته شدن سلولهای حجیم چربی و تحریک کلاژن سازی در ناحیه مورد نظر می‌شوند. نتیجه این فرآیندها فرم دهی به اندام فرد، و سفتی و صافی پوست است.

access_time ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ اسفند
remove_red_eye 77بازدید

لاغری موضعی با دستگاه شاک ویو

چاقی موضعی به معنای تجمع بافت چربی در مناطق خاصی از بدن است. همراه با افزایش سن، سلولیت نیز به چاقی موضعی افزوده می‌شود و ظاهر ناخوشایندی در اندام فرد ایجاد می‌کند. این نوع چاقی با ورزش و رژیم غذایی اصلاح نمی‌شود و به طور سنتی درمان قطعی آن جراحی است. خوشبختانه، امروزه با پیشرفت فناوری، رفع چاقی موضعی به شیوه‌های غیر‌تهاجمی و کم‌خطر نیز میسر شده، و دستیابی به یک اندام کامل و بی نقص را امکان پذیر ساخته است. درمان با شاک ویو یا ESWT (Extockorporeal Shockwave Therapy) یک روش ابتکاری و موثر برای رفع چاقی موضعی و سلولیت است که تاثیر آن در مطالعات بالینی به اثبات رسیده است. در روش لاغری موضعی با دستگاه شاک ویو، امواج پر انرژی صوتی (Acoustic Waves) یک نیروی مکانیکی پر فشار به بافت چربی وارد می‌کنند و باعث شکستن و رها شدن سلولهای چربی از ناحیه مورد نظر می‌شوند. در این مقاله شاک ویو درمانی، نحوه عمل، مزایا، عوارض، و سایر مسائل مرتبط با آن به طور مختصر مورد بررسی قرار گرفته است.

 

تاریخچه  مختصر شاک ویو درمانی

شاک ویو درمانی یا ESWT، برای اولین بار در سال 1982 برای مدیریت بعضی از مشکلات ادراری معرفی شد و موفقیت آن در درمان سنگهای ادراری به سرعت آن را به گزینه خط اول، غیر تهاجمی و موثر در این زمینه تبدیل کرد. سپس،  در درمان بیماریهای اسکلتی عضلانی رایج در ارتوپدی مورد مطالعه قرار گرفت و معلوم شد که می‌تواند در پاسخ استخوان سازی و ترمیم شکستگی، مشکلات بافتهای نرم (مانند تاندینوپاتی و فاشیوپاتی)، بهبود تحرک، و مدیریت درد نیز موثر باشد. حین استفاده از دستگاه شاک ویو در ارتوپدی، مشاهده شد که این وسیله منجر به صاف شدن پوست در مناطق تحت درمان می‌شود. به این ترتیب، از سال 2004 پای شاک ویو درمانی به حوزه زیبایی باز شد و به تدریج در درمان چاقی موضعی و سلولیت مورد استفاده قرار گرفت.

 

 مکانیسم عمل لاغری موضعی با دستگاه شاک ویو

امواج شوک یا شاک ویوها نوعی موج صوتی هستند که به سرعت در فضای سه بعدی منتشر می‌شوند و انرژی را از محل تولید به مناطق دوردست منتقل می‌کنند. ماهیت غیر خطی این امواج، و همچنین، ایجاد پدیده‌های شکست و پراش در هنگام عبور از محیط زمینه، باعث تندتر شدن نبض فشار آنها می‌شود. دستگاه شاک ویو امواج قوی و پرانرژی را از طریق پوست به بافتهای عمیق منطقه مورد نظر منتقل می‌کند، و پس از هدف قرار دادن سلولهای حجیم چربی، آنها را تجزیه می‌کند. سلولهای چربی پس از تجزیه شدن از بدن دفع می‌شوند. حین عمل سلولهای بافت همبند دچار آسیب جزئی می‌شوند که باعث برانگیخته شدن واکنش ترمیمی و کلاژن سازی بدن می‌شود. تولید کلاژن به جوان سازی بافت همبند، بهبود خاصیت ارتجاعی پوست، و صاف و سفت تر شدن آن منجر می‌شود.

 

مزایا و موارد کاربرد شاک ویو درمانی

لاغری موضعی با دستگاه شاک ویو، صرفنظر از سن و جنس، برای هر کسی که منع پزشکی نداشته، در جستجوی یک روش سرپایی و غیرتهاجمی برای رفع چاقی موضعی و سلولیت باشد، مناسب است. این روش غیر تهاجمی، بدون درد، بدون عارضه و بی نیاز بودن به بیهوشی است و مورد تایید  FDA می باشد. درمان  ESWT در موارد زیر موثر است:

 • کمک به لاغری موضعی با از بین بردن سلولهای حجیم شده چربی
 • کاهش سلولیت
 • افزایش تولید کلاژن، بازیابی بافت پیوندی و تقویت قابلیت ارتجاعی پوست
 • بهبود تون عضلانی، و سفت، محکم و صاف کردن پوست شل
 • بهبود تخلیه لنفاوی (از بین بردن سموم و مواد دفعی) و گردش خون
 • از بین بردن علائم کشیدگی و اسکار (جای زخم ها)

 

موارد منع شاک ویو درمانی

شاک ویو درمانی در نواحی قفسه سینه، سر، و گردن استفاده نمی‌شود و بعلاوه، استفاده از آن در موارد زیر منع شده است:

 • زنان باردار
 • مبتلایان به عفونتها و بیماریهای فعال پوستی
 • وجود زخمهای باز و بافتهای سرطانی در ناحیه درمان
 • وجود ضربان ساز یا سایر دستگاههای کاشته شده در بدن
 • روی رگها و اعصاب اصلی
 • افراد دچار اختلالات لخته شدن خون، نقص سیستم ایمنی، و اختلالات متابولیک
 • بیماران دارای وضعیت روانی نامناسب و یا ناتوان در همکاری
 • افراد دارای سابقه ابتلا به واریس و ترومبوز وریدی
 • مبتلایان به بیماریهای قلبی، و اختلالات تشنجی

 

نحوه اجرای شاک ویو درمانی

مراحل انجام کار

لاغری موضعی با دستگاه شاک ویو یک درمان سرپایی است و در  قسمتهای مختلف بدن قابل اجرا است.  اجرای آن ساده و شامل 3 مرحله زیر است:

 1. مکان دقیق منطقه‌ای که باید تحت درمان قرار گیرد توسط لمس دستی تعیین می‌شود.
 2. مقدار کافی ژل مخصوص در ناحیه تعیین شده پخش می‌شود. این ژل مانند ژل سونوگرافی است و استفاده از آن برای انتقال کارآمد و روان امواج صوتی ضروری است.
 3. پروب دستگاه بر روی ناحیه مورد نظر اعمال می‌شود. این پروب به هدایت امواج کمک می‌کند و کاملا غیر تهاجمی است. ممکن است بسته به شرایط از امواج کم انرژی یا پر انرژی استفاده می‌شود. امواج پر انرژی ممکن است باعث درد شوند و به بی‌حس کننده موضعی احتیاج داشته باشند. اما امواج کم انرژی اغلب به بی‌حسی نیازی ندارند. درمان با مشارکت فعال بیمار انجام می‌شود. او باید احساس خود را به درمانگر گزارش کند تا کار با موفقیت پیش برود.

 

 

طرز استفاده از دستگاه شاک ویو درمانی

سر دستگاه شاک ویو درمانی دستی است و به صورت عمودی و افقی در سرتاسر ناحیه درمان حرکت می‌کند. البته می‌توان دستگاه را به شکل خطوط موج دار (شبیه مار) نیز در دو جهت عمودی و افقی در ناحیه درمان حرکت داد. میزان فشار، تعداد پالسها، و شدت ضربه‌ها بر اساس ارزیابی فردی و نتایج مورد نظر، توسط پزشک تعیین می‌شود. با اعمال مقدار صحیح فشار و اعمال تعداد مناسب شوک در فواصل مکرر، هم سلولهای بزرگ چربی تجزیه می‌شوند و هم بافت زیرین بازسازی می‌شود.

 

طول مدت و تعداد جلسات مورد نیاز

یک جلسه معمولی ESWT حدود 30 دقیقه یا کمتر طول می‌کشد و بسته به شرایط، ممکن است یک یا چند جلسه درمانی لازم باشد. برای اخذ نتایج قابل توجه معمولا 8 تا 10 جلسه توصیه شده است. درمان دو بار در هفته انجام می‌شود و پس از تکمیل جلسات درمانی، هر 6 تا 8 ماه باید درمان نگهدارنده انجام داد.

 

آیا شاک ویو درمانی درد دارد؟

ممکن است در حین عمل یا فقط پس از اتمام درمان سطح متوسطی از درد وجود داشته باشد که معمولا در 48 ساعت یا کمتر از بین می‌رود. تا آن زمان، برای کاهش سطح درد یا ناراحتی می‌توان از مسکن‌های بدون نسخه کمک گرفت.

 

نتایج شاک ویو درمانی

اگرچه عوامل مختلفی مانند ناجیه تحت درمان و وضعیت بیمار در ایجاد نتایج موثرند، اما معمولا پس از اولین جلسه درمانی تا حدی می‌توان نتیجه را مشاهده کرد. برای مشاهده نتیجه کامل باید تا 3 ماه منتظر ماند. شاک ویو درمانی باعث کاهش چربی و سلولیت، سفتی و صافی بیشتر پوست می‌شود و میزان موفقیت آن بالای 87 درصد گزارش شده است.

ماندگاری نتایج

نتایج شاک ویو درمانی حداقل 6 ماه، و در بسیاری از موارد تا 12 ماه ماندگار است. عوامل زیر در حفظ نتایج موثرند:

 • میزان فعالیت بدنی
 • نوع رژیم غذایی
 • وزن بدن
 • وضعیت گردش خون

 

عوارض شاک ویو درمانی

شاک ویو درمانی یک روش غیر تهاجمی است و عوارض ناشی از آن ناچیز و جزئی بوده، معمولا به مواردی مانند درد و قرمزی محدود می‌شود. این عوارض موقتی بوده، معمولا تا 48 ساعت برطرف می‌شوند. همچنین، اپلیکاتور دستگاه امواج را به نحوی در سطح پوست منتشر می‌کند که باعث آسیب بافتی نمی‌شود.