لاغری موضعی شکم پهلو و رانها با استفاده از وکیوم

وکیوم درمانی یک روش درمانی غیر‌تهاجمی، بی‌خطر، موثر، و مورد تایید FDA برای کاهش چاقی موضعی و سلولیت است. این روش همچنین انسداد مجاری لنفاوی را برطرف می‌کند و با تقویت تخلیه لنفاوی به پاکسازی سلولی کمک، و از سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می‌کند. از این روش علاوه بر بهبود کانتورینگ بدن برای دفع مایعات و سموم اضافی، شل کردن چسبندگی‌ها، و افزایش خونرسانی و اکسیژن رسانی نیز استفاده می‌شود.

access_time ۱۴۰۰ شنبه ۷ فروردين
remove_red_eye 116بازدید

وکیوم درمانی  

لاغری موضعی با وکیوم یا خلا درمانی روشی برای کاهش سلولیت و چربیهای موضعی مقاومی است که اغلب در رانها، زانوها، باسن، معده و بالای بازوها تجمع می‌کنند. در این روش، در اطراف ناحیه مورد نظر خلا ایجاد می‌شود و به این ترتیب، جریان خون ناحیه و تخلیه لنفاوی در آنجا تحریک می‌شود. نتیجه نهایی این عمل از بین رفتن چربیهای اضافی، کاهش سلولیت، و صاف و محکم شدن پوست است. وکیوم درمانی (Vacuum Therapy) هم اثرات ماساژ یا ورزش را تقویت می‌کند و هم می‌تواند به عنوان یک درمان مستقل و مناسب برای کانتورینگ صورت و بدن استفاده شود. در صورتی که مایلید اطلاعات بیشتری درباره این روش کسب کنید و بدانید که آیا برای شما مناسب است یا خیر، خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند.

 

لاغری درمانی با خلا چیست؟

وکیوم درمانی که به عنوان وكوتراپی (vacuotherapy) و دپرس‌ماساژ (depressomassage) نیز شناخته می‌شود، ابتدا در دهه 1970 برای کمک به درمان جای زخم سوختگی وارد بازار شد. پس از آن، به تدریج برای بستن زخمهای پوستی، رفع التهاب، ورم لنفاوی (Lymphedema)، خستگی مزمن، لوپوس، التهاب تاندون، درد و موارد دیگر به کار رفت. وکیوم درمانی در واقع نسخه مدرن حجامت سنتی چینی (cupping) است که به عنوان روشی در طب مکمل شناخته شده است. در این روش با استفاده از دستگاههای مکش فشار منفی ایجاد می‌شود تا به از بین بردن چربی، مواد زائد، سموم و مایعات اضافی بدن کمک کند. از آنجا که فشار منفی ایجاد شده بافت چربی را تخلیه و چربی آزاد شده را به سمت سیستم لنفاوی هدایت می‌کند، از این روش در کاهش چربیهای مقاوم موضعی استفاده می‌شود. وکیوم درمانی همچنین دارای خواص لایه بردار و لیفت کننده است و به تقویت ارتجاع‌پذیری پوست و رفع شلی عضلات کمک می‌کند.

مکانیسم عمل وکیوم درمانی

وکیوم درمانی شامل استفاده از دستگاه مکش برای ایجاد خلا است و در آن بافتهای مشکل‌دار توسط غلطک‌های مکش و نیرو ماساژ داده می‌شوند. چون در این سیستم از مکش مداوم در یک جریان ثابت استفاده می‌شود به پوست و بافت آسیبی نمی‌رسد. ایجاد خلا یا فشار منفی باعث کاهش فشار اتمسفر، افزایش گردش خون، خونرسانی و تامین اکسیژن و مواد مغذی در نواحی تحت درمان، و نهایتا افزایش فعالیت متابولیکی سلولها و تسریع چربی‌سوزی می‌شود. این فناوری دسترسی مستقیم به سلولهای چربی عمقی را افزایش می‌دهد، و به دنبال آن چربیها از سلولهای چربی به عضلات در حال کار منتقل، و در آنجا سوخته می‌شوند. فشار زیر اتمسفر موجود نه تنها متابولیسم چربیها را فعال می‌کند بلکه به عملکرد موثر سیستم لنفاوی نیز کمک می‌کند، و باعث حذف بهتر سموم و چربیهای اضافی از راه غدد عرق و سیستم لنفاوی می‌شود. افزایش گردش خون، تخلیه لنفاوی و فعالیت متابولیکی سلول همچنین به سفت کردن پوست و افزایش قابلیت ارتجاعی آن، دفع سموم، تحریک عضلات، تحریک فیبروبلاست‌ها، افزایش تولید الاستین، و صاف کردن پوست منطقه تحت درمان کمک می‌کند.

 

 

وکیوم درمانی نسخه مدرن حجامت سنتی چینی (تصویر بالا) است که به عنوان روشی در طب مکمل شناخته شده است

 

مزایای وکیوم درمانی

 • کاهش چربیهای موضعی، سلولیت و کانتورینگ بدن
 • باز کردن انسداد مجاری لنفاوی
 • افزایش انعطاف پذیری پوست و تقویت آن
 • کاهش تنش عضلانی و کمک به ارتقا روحیه مثبت
 • صاف شدن جای زخم و کشیدگی در پوست
 • کاهش تورمو مقابله با پیری

 

موارد مناسب برای لاغری موضعی با درمانی

این روش برای آن دسته از مردان و زنان بزرگسالی که به دنبال کاهش سلولیت و تجمع چربی موضعی در بدن خود هستند و نتوانسته اند آنرا با رژیم غذایی و ورزش از بین ببرند، مناسب است. اما برای افراد چاقی که مایلند حجم وسیعی از چربیهای بدن را کاهش دهند مناسب نیست. این روش برای افرادی که مایل به برخورداری از سایر مزایای وکیوم درمانی هستند نیز مناسب است.

 

موارد منع وکیوم درمانی

وکیوم درمانی بالای چشم، روی گوش، ضایعات پوستی، خون مردگی، بند ناف و کشاله ران، و همچنین در موارد زیر توصیه نمی‌شود:

 • بارداری/ شیردهی
 • سرطان فعال
 • دیابت
 • فشار خون کنترل نشده
 • جراحی اخیر
 • استفاده اخیر از داروهای رقیق‌کننده خون

 

چگونگی انجام وکیوم درمانی

قبل از اقدام به انجام وکیوم درمانی باید مطمئن شوید که کار توسط یک درمانگر مجاز آموزش‌دیده و با تجربه انجام می‌شود.

آماده سازی

هیچگونه آماده‌سازی خاصی برای وکیوم درمانی لازم نیست، اما باید قبل از شروع درمان و در حین آن، مایعات زیادی نوشید و از یک سبک زندگی سالم پیروی کرد.

نحوه کار

وکیوم تراپی با یک دستگاه مکانیکی که مجهز به کلاهک مکنده است انجام می‌شود. درمانگر می‌تواند طول مدت و شدت پالسها و نیروی مکش دستگاه وکیوم را مطابق با نیازهای درمانی هر بیمار تنظیم، و فشار مناسب موقعیت اعمال کند. این فشار ناحیه مورد نظر را در جهت بیرون به آرامی ماساژ می‌دهد.

درد و ناراحتی  

خلا درمانی معمولا بدون درد است. ممکن است در ابتدا احساسی شبیه ویشگون ملایم ایجاد کند که در ادامه درمان برطرف می‌شود.

مناطق تحت درمان

بجز در مناطقی که قبلا ذکر شد، خلا درمانی را می‌توان در کل بدن انجام داد. ولی برای پا، باسن، شکم و بالای بازوها رایج‌تر است.

تعداد و مدت جلسات

بسته به درجه و میزان سلولیت و چربیهای انباشته شده، ممکن است بین 12 تا 15 جلسه لازم باشد. جلسات می‌تواند دو تا سه نوبت در هفته باشد. برای حفظ نتایج، پس از دوره درمانی باید جلسات را  1 تا 2 بار تکرار کرد. هر جلسه وکیوم درمان 30 تا 35 دقیقه طول می‌کشد.

احساس پس از درمان

معمولا مراجعین یک احساس آرامش عمیق و لذت‌بخش، افزایش انرژی و سرزندگی را پس از درمان گزارش می‌کنند. همچنین کاهش اسپاسم و  تنش عضلانی و افزایش تحرک کلی نیز گزارش شده است.

بهبودی

وکیوم درمانی یک روش غیر جراحی است و هیچ آسیبی به پوست نمی‌رساند. این روش نیازی به بی‌حسی ندارد و بدون درد است. بعد از عمل، مراجعین می‌توانند بلافاصله به کار خود برگردند.  

مراقبت‌های بعد از درمان

در حین دوره وکیوم درمانی و بعد از آن باید مقدار زیادی آب نوشید تا به خروج چربیهای اضافه و سموم وارد شده به ادرار کمک کند. همچنین باید از مصرف غذاهای چرب و شیرین، آرد و نمک اضافی که باعث کند شدن روند درمان می‌شوند، خودداری کرد.

 

نتایج لاغری موضعی با وکیوم

برخی پس از جلسه اول تفاوتهایی را در کیفیت پوست خود مشاهده می‌کنند، ولی کاهش وزن بلافاصله اتفاق نمی‌افتد. اگر درمان به درستی دنبال شود و همراه با یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش باشد، نتایج اصلی از جلسه هفتم به بعد قابل مشاهده‌اند.

ماندگاری نتایج

نتایج دائمی نیستند اما حداقل تا 6 ماه ماندگاری دارند. ماندگاری نتایج بر اساس شرایط فردی (سن، وضعیت هورمونی، سبک زندگی،) متغیر است. بدون داشتن جلسات نگهدارنده ماهانه، احتمالاً پوست به وضعیت قبلی بر‌می‌گردد. بعلاوه، ورزش و رژیم غذایی در افزایش ماندگاری نتایج موثر است.

عوارض جانبی وکیوم درمانی

وکیوم تراپی یک روش غیرتهاجمی است، بنابراین می‌توان انتظار داشت که بدون عارضه جانبی یا با حداقل عوارض باشد. عوارض احتمالی آن به صورت درد، تورم، کبودی و گرفتگی جزئی احساس می‌شود.