مادر در دوران شیردهی به چه مواد غذایی بیشتر نیاز دارد

تغذیه در دوران شیردهی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. در این دوران اثرگذاری هورمون های جنسی سبب می شود تا متابولیسم بدن به سمت ذخیره کالری و چاقی برود. همچنین وجود هورمونهایی چون پرولاکتین سبب افزایش حجم بدن می شود. مواد ویتامینی و معدنی از جمله مهم ترین مواد مورد نیاز برای سلامت کودک و مادر در این دوران هستند.

access_time ۱۴۰۰ شنبه ۲۱ فروردين
remove_red_eye 70بازدید

تغذیه مناسب در دوران شیردهی

 

 

یکی از دوران بسیار حساس در زندگی هر مادری دوران شیردهی می باشد. در دوران شیردهی بدن خانم ها تحت تاثیر دو فاکتور مهم قرار دارد که شامل:

 

  • تغییرات هورمونی

  • تغییرات متابولیسمی

البته این دو فاکتور بر روی یکدیگر هم اثر گذار هستند. برای اینکه دید بهتری از نوع تغذیه در این دوران داشته باشد ابتدا در مورد اثرگذاری این دو فاکتور در بدن صحبت خواهیم کرد.

 

تغییرات هورمونی

 

 

دوران شیر دهی بر روی تنظیمات هورمونهای جنسی اثرگذار بوده و سبب می شود تا میزان ترشح این هورمونها افزایش و یا کاهش داشته باشد. اما آنچه که بیشتر بروی خانم ها اثر گذار است تنها هورمونهای جنسی نیستند. همانطور که شاید کم و بیش اطلاع داشته باشید، در این دوران دو هورمون پرولاکتین و اکسی توسین از قسمت هیپوفیز خلفی ترشح می شود. این دو هورمون وظیفه انقباضات عضلات سینه و افزایش شیردهی را بر عهده دارند. ولی در این اثرگذاری ها سبب تاثیر بر روی فرایندهای متابولیسمی و عملکردی بدن هم می شوند. برای  مثال هورمون پرولاکتین سبب افزایش حجم عروق خونی شده که نتیجه آن حجم بدن می باشد.

 

تغییرات متابولیسمی

 

در این دوران به دلیل اثرگذاری هورمون های جنسی بر  بدن، سرعت متابولیسم و سوخت وساز بدن کند شده و متابولیسم فرد بیشتر به سمت ذخیره انرژی می رود. کاهش سوخت و ساز بدن سبب می شود تا ذخیره بافت چربی در بدن افزایش یاد.

 

نکات تغذیه در دوران شیردهی

 

 

مصرف مناسب مواد معدنی: همانطورکه می دانید در این دوران بدن در شرایطی قرار گرفته است که در حال تولید ماده ی غذایی کاملی برای نوزاد می باشد. یکی از ویژگی های مهمی در شیر مادر باید وجود داشته باشد، مواد معدنی مورد نیاز برای رشد کودک است . بنابراین در این دوران مصرف مواد معدنی در بدن خانم ها افزایش می یابد. در ادامه به مهم ترین مواد معدنی در این دوران اشاره خواهیم داشت.

 

کلسیم : یکی از مهم ترین مواد معدنی در این دوران کلسیم می باشد. همانطور که می دانید، یکی از مهم ترین مواد معدنی موجود در شیر است که برای رشد استخوان های نوزاد ضروری می باشد. جالب است که بدانید، سیستم های تنظیمی در بدن به هیچ به وجه اجازه نمی دهند که میزان کلسیم خون از یک حدی پایین تر باشد. بنابراین اگر در این دوران مصرف کلسیم متناسبی صورت نگیرد، سیستم های تنظیمی کلسیم در بدن شروع به آب کردن استخوان های بدن می کنند که نتیجه آن، پوکی استخوان می باشد.

 

 

 

روی (زینک) : به دلیل اینکه مو و ناخن ها در کودک در حال رشد می باشد، یکی از مهم ترین مواد معدنی که باید در شیر وجود داشته باشد، زینک و یا روی می باشد. در نتیجه اگر مادر مصرف زینک کافی در این دوران نداشته باشد، سبب ریزش مو و شکستگی ناخن ها در مادر خواهد شد.

 

مس : یکی دیگر از مواد  معدنی مورد نیاز و بسیار مهم در دوران شیردهی ماده ی معدنی مس می باشد. این ماده علاوه بر اینکه بسیار اثرگذار بر سلامت پوست و مو می باشد، بر روی متابولیسم بدن نوزاد و مادر تاثیر گذار است، با توجه به این موضوع، کمبود این ماده معدنی تا حدود بسیار زیادی می تواند بر سلامت کودک و مادر اثر گذار باشد.

 

مصرف مواد ویتامینی : ویتامین ها نقش بسیار مهمی در سلامت افراد دارند. مخصوصا زمانی که خانمی در شرایط شیردهی قرار دارد، نیاز به تعدادی از ویتامین ها در او بسیار بیشتر خواهد بود. در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

 

 

ویتامین دی : یکی از ویتامین های بسیار مهم که نقش مهمی برای مادر در دوران شیردهی دارد، ویتامین دی می باشد. چرا که این ویتامین سبب جذب کلسیم در استخوان ها شده و نقش مهمی در رشد استخوان های کودک دارد. بنابراین کاهش این ویتامین در شیر می تواند زمینه ساز بیماری هایی چون استئومالاسی در کودک شود.

 

ویتامین آ : این ویتامین نقش مهمی در سلامت پوست و بافت های پیوندی بدن دارد. طبق مطالعات انجام شده کاهش این ویتامین سبب کاهش تمایز سلول ها در بدن شده که زمینه ساز بروز بیماری هایی چون نقص سیستم ایمنی و سرطان در بزرگ سالی خواهد شد.

 

ویتامین ب 12 و ب 9: این دو ویتامین نقش اساسی در خونسازی در بدن کودک دارند و هر گونه کمبود در این ویتامین ها همراه است با ایجاد کم خونی های حاد در کودک که علائم آن بیحالی و عدم رشد مناسب کودک است.

 

ویتامین های ب 1 و ب 2: این ویتامین ها بسیار اثرگذار بر متابولیسم بدن هم در کودک و هم در مادر هستند. کمبود این ویتامین ها همراه با افزایش ترکیبات اسیدی در بدن کودک می باشد که می تواند زمینه ساز بروز  نواقصی چون بیماری بری بری شود.

 

خلاصه نکات مقاله  

 

 

تغذیه در دوران شیردهی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. در این دوران اثرگذاری هورمون های جنسی سبب می شود تا متابولیسم بدن به سمت ذخیره کالری و چاقی برود. همچنین وجود هورمونهایی چون پرولاکتین سبب افزایش حجم بدن می شود. مواد ویتامینی و معدنی از جمله مهم ترین مواد مورد نیاز برای سلامت کودک و مادر در این دوران هستند.