متخصص تغذیه چه کمکی به لاغری و لاغری شما می‌کند

 • 49 بازدید
 • پنجشنبه, 30 فروردین 1403

نقش متخصص تغذیه در لاغری و کاهش وزن

یکی از رایج ترین عباراتی که در گوگل جستجو می شود، «چگونه وزن کم کنیم» است. رژیمهای لاغری متعددی تحت عنوان رژیمهای مد روز طراحی و معرفی می‌شوند که یا دارای عوارض جانبی هستند و یا به خوبی عمل نمی‌کنند. شرط موفقیت یک رژیم لاغری صرفا کاهش وزن و کم شدن عدد ترازو نیست. بلکه باید بتواند سلامت عمومی فرد را نیز تضمین کند. از این رو به افرادی که قصد کاهش وزن دارند، توصیه می شود که حتما با یک متخصص یا دکتر تغذیه خوب مشورت کنند. متخصص تغذیه می تواند نیازهای منحصر به فرد مراجعین را درک کرده، یک برنامه شخصی سازی شده متناسب با سبک زندگی آنها طراحی کند. دکتر تغذیه رویکرد استانداردی برای درمان فردی مراجعان در نظر می گیرد که از فرآیند ساختاریافته ارزیابی، تشخیص، مداخله، نظارت و ارزیابی تغذیه پیروی می کند. فرآیندی که هم منجر به کاهش وزن پایدار می شود و هم تمام نیازهای بدن را تامین می کند. اگر مایلید بدانید متخصص تغذیه چه کمکی به لاغری می کند، ادامه مطلب را بخوانید.

 

متخصص تغذیه با درک نیازهای مراجعین یک برنامه شخصی سازی شده متناسب با سبک زندگی آنها طراحی می‌کند

 

مزایای مدیریت وزن و لاغری تحت نظر متخصص تغذیه

نقش یک متخصص تغذیه خوب فراتر از لاغری و کاهش وزن است و بر ارتقاء سلامت کلی تمرکز دارد. یک برنامه کاهش وزن موثر نه تنها شامل تغییرات رژیم غذایی است، بلکه به اصلاح سبک زندگی و آموزش تغذیه نیز توجه می کند. برخی از مزایای کلیدی لاغری با نظارت متخصص شامل موارد زیر است:

 • ارتقاء سلامت جسمی: لاغری علمی خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت، فشار خون و مانند آن را کم می‌کند.
 • افزایش سطح انرژی: یک برنامه سالم لاغری با تامین همه مواد مغذی لازم برای بدن، انرژی و نشاط را افزایش می دهد.
 • بهبود سلامت روانی: فرایند کاهش وزن هم بدنی و هم ذهنی است. در پیگیری اهداف کاهش وزن باید جنبه های بیرونی و درونی را به یکسان مورد توجه قرار داد. متخصص تغذیه به اهمیت ارتباط ذهن و بدن آگاهی دارد و در هر دو جنبه به مراجع کمک می کند. رسیدن به اهداف کاهش وزن باعث تقویت اعتماد به نفس و سلامت روانی فرد می شود.
 • بهبود کیفیت خواب: درمان موثر چاقی به بهبود کیفیت خواب کمک می کند.
 • نگهداری وزن جدید: برنامه کاهش وزن با کمک متخصص تغذیه منجر به ایجاد تغییرات پایدار در سبک زندگی شده، وزن به دست آمده را در طولانی مدت حفظ می کند.

روش متخصص تغذیه برای لاغری

مشورت با متخصص تغذیه می تواند رویکرد جامعی برای فرایند لاغری فراهم کند که مبتنی بر ویژگیهای فردی مراجعین است. فرایند کاهش وزن تحت نظر متخصص معمولا شامل مراحل زیر است:

 • ارزیابی: دکتر تغذیه در ابتدا سلامت کلی، سبک زندگی و عادتهای تغذیه ای مراجع را تحت بررسی دقیق قرار می دهد.
 • تعیین اهداف بلند مدت: متخصص تغذیه به کمک خود مراجعه کننده اهدافی را برای کاهش وزن او تعیین می‌کند. کاهش وزن ماندگار شامل اهداف موقتی نیست و تنها با تغییر سبک زندگی و اتخاذ روشهای جدید اتفاق می افتد. هدف دکتر تغذیه صرفاً کاهش وزن در یک بازه زمانی محدود نیست. بلکه در کسب دانش و آمادگیهای لازم برای حفظ طولانی مدت وزن سالم به افراد کمک میکند.
 • برنامه غذایی شخصی سازی شده: متخصص تغذیه بر اساس ویژگیهای فردی مانند ترجیحات غذایی، روتین‌های روزانه و محدودیت‌های غذایی احتمالی اقدام به طراحی یک برنامه غذایی دقیق و شخصی سازی ‌شده می نماید. وی همچنین در یافتن میزان تحمل کربوهیدرات، دریافت پروتئین بدون چربی و گنجاندن منابع چربی سالم در رژیم غذایی به فرد کمک می کند تا هم مواد غذایی سالم دریافت کند و هم از آنها لذت ببرد.
 • آموزش تغذیه: آموزش های تغذیه ای ارائه شده توسط متخصص تغذیه در اتخاذ انتخاب های آگاهانه غذایی به مراجع کمک می کند.
 • اصلاح رفتار: یک بخش ضروری برنامه کاهش وزن ایجاد تغییرات سالم است. تغییر عادات قدیمی و خو گرفتن به عادات جدید آسان نیست. متخصص تغذیه در اصلاح و تغییر پایدار سبک زندگی به مراجع کمک می کند.
 • نظارت و پشتیبانی: متخصص تغذیه پیشرفت کاهش وزن و لاغری را به طور منظم دنبال می کند و پشتیبانی و راهنمایی مستمر خود را از مراجع دریغ نمی کند.

 

کاهش وزن ماندگار در سایه پای‌بند بودن به یک سبک زندگی سالم ایجاد می شود

 

چالش‌های کاهش وزن بدون کمک متخصص تغذیه

کاهش وزن مانند یک سفر طولانی است که چالش‌هایی در راه آن وجود دارد. یک متخصص تغذیه دارای صلاحیت علمی و حرفه ای در مسیریابی و غلبه بر چالش‌های زیر به مراجعین کمک می کند:

تعیین اهداف غیر واقعی

کاهش وزن یک شبه اتفاق نمی افتد و نیازمند انگیزه، تلاش و صبوری است. متخصص تغذیه به تعیین اهداف منطقی، واقع بینانه، قابل دسترسی و سالم و ایمن کمک می کند و مانع از دلسرد شدن فرد در این مسیر طولانی می شود. وی در تعیین اهداف به عادات، ترجیحات و نگرش‌های مراجعین توجه نموده، آنها را متناسب با شرایط فردی تعیین می کند.

عدم تعادل در مصرف

کاهش وزن از آن چیزی که معمولاً پنداشته می شود پیچیده تر است. دریافت بیش از اندازه یا کمتر از اندازه کالری و مواد مغذی هر دو برای عملکرد مطلوب بدن زیان آورند. دکتر تغذیه به مراجع کمک می کند تا رژیم غذایی فعلی و نیازهای تغذیه ای خود را به دقت بنگرد و یک برنامه غذایی طراحی کند که تامین کننده همه نیازهای غذایی و مطابق با بودجه و ترجیحات شخصی باشد.

غذا خوردن در زمان نامناسب

زمان خوردن غذا تأثیر قدرتمندی بر وزن بدن دارد. متخصص تغذیه در مورد تعیین بهترین زمان، اندازه و دفعات وعده‌های غذایی به فرد کمک می کند. او تلاش می کند تا یک روال تغذیه‌ای متناسب با شرایط فیزیولوژیک فرد به او پیشنهاد کند.

میزان فعالیت بدنی

فعالیت بدنی باید متعادل باشد تا فواید آن ظاهر شود. زندگی کم تحرک با وزن اضافه و اثرات نامطلوب برای سلامتی همراه است و برعکس، فعالیت زیاد می تواند باعث خستگی و آسیب شود. متخصص تغذیه با انجام بادی آنالیز در یافتن نقطه تعادل فعالیت بدنی و ایجاد عادات سالم و ماندگار کمک می کند.

مصرف آب و مایعات

آبرسانی به بدن در سبک زندگی سالم اهمیت زیادی دارد و برای کاهش وزن نیز موثر است. این در حالی است که غالبا بزرگسالان مایعات کافی دریافت نمی کنند. با کمک متخصص تغذیه هم میزان روزانه آب مورد نیاز بدن تعیین می‌گردد و هم برنامه ای برای تامین این نیازها طراحی می شود.

 

متخصص تغذیه به تعیین میزان و نحوه دریافت آب مورد نیاز بدن به مراجع کمک می کند

 

 

بیشتر بدانیم :

چگونه لاغر شویم تا پوست و مو آسیب نبینند

با بهترین دستگاههای لاغری موضعی آشنا شویم

مقالات مرتبط