تاثیرات روحی و جسمی چاقی در کودکان

چاقی و عوارض آن در کودکان تنها از نظر جسمی نبوده و شامل موارد روحی نیز می شود. کودک علاقه ای به ارتباط با دیگران ندارد. ورزش برای او کابوس است.

access_time ۱۳۹۹ شنبه ۶ دي
remove_red_eye 208بازدید

چاقی و عوارض آن در کودکان موضوعی است که این روزها برای بسیاری از والدین دردسر ساز شده است. گاه ژنتیک باعث چاقی کودکان شده و گاه نیز عادات بد غذایی سبب این امر می شود. گاه مشکلات مربوط به غدد درون ریز و متابولیسم در کودک باعث ایجاد چاقی می شود.

 

 

 

چاقی و عوارض آن در کودکان در سنین پایین

علاوه بر مشکلات جسمی و سلامتی، یکی از مهمترین مشکلاتی که چاقی در کودکان و نوجوانمان ایجاد می کند مشکلات روحی و روانی است. در این مقاله اشاره کوتاهی به مشکلات جسمی که کودکان چاق در بزرگسالی با آن درگیر می شوند داریم و هم به مشکلات روحی چاقی در این دوران می پردازیم.

 

 

چاقی و عوارض جسمی آن در سنین کودکی و نوجوانی

مشکلات قلبی یکی از مشکلاتی است که بر اثر چاقی ایجاد می گردد به طوری که کلسترول و فشار خون بالا می رود و فرد در بزرگسالی به بیماری قلبی مبتلا می شود. 80 درصد از افرادی که در کودکی چاق هستند در دوره بزرگسالی نیز درگیر اضافه وزن شدید خواهند بود که اگر پیگیری نشود سبب بروز سکته قلبی می شود.

نکته بعدی در خصوص کبد چرب است که مشهور به بیماری خاموش است. تجمع چربی در کبد می تواند پس از مدتی به کبد آسیب وارد نماید. در صورتی که کبد چرب درمان نشود فرد به سیروز کبدی مبتلا می شود.

در صورتی که مصرف مواد غذایی که باعث چاقی شده اند، صرفا مواد غذایی چرب، فست فودها و مواد غیر مغذی باشند احتمال بروز سرطان بسیار بیشتر خواهد بود و یکی از مهمترین عوارض چاقی را به خود اختصاص می دهد. زمانی که وزن بالا می رود فشار ناشی از اضافه وزن سبب می شود که مفاصل درگیر شوند و این موضوع سبب می شود که فرد به آرتروز مبتلا شود. اگر کودک سن کمی داشته باشد درگیر مشکلات استخوانی و مفصلی نیز می شود.

 

 

 

 

 

چاقی و عوارض آن در نوجوانان از نظر روحی

در بخش های قبل چاقی و عوارض آن از نظر جسمی بررسی شد، اما حالا می خواهیم این موضوع را از ابعاد دیگری بررسی کنیم. افسردگی یکی از شایع ترین عوارض چاقی است. در جامعه ای که لاغری یکی از ارزش های اجتماعی محسوب می شود شاید نگاه به فردی که اضافه وزن دارد منفی باشد این موضوع در بین نوجوانان با شدت بیشتری همراه است و به چشم ترحم یا تمسخر به آنها نگاه می شود. نوجوانان چاق بیشتر در معرض افسردگی قرار می گیرد و این رویکرد گاه سبب پرخوری بیش از حد می شود.

موضوع دیگری مربوط به کاهش شدید اعتماد به نفس در آنها است که دردسرهای زیادی دارد. فرد خودش را بسیار بد تصور می کند و این موضوع سبب می شود ارتباط خود با اطراف را بسیار کمتر کند. او دچار کناره گیری از اجتماع می شود و برای خود یک سری محدودیت ها ایجاد می کند. او جایگاه درستی از خود در جامعه پیدا نمی کند و این موضوع بر روی تمایل او به درس تاثیر منفی می گذارد و دردسر زیادی ایجاد می کند.

اضطراب از دیگر مشکلاتی است که نوجوانان چاق درگیر آن می شوند. به طور کلی آنها همیشه در بین هم و سن و سالان خود احساس تفاوت می کنند و این موضوع سبب تپش قلب و اضطراب افراطی در آنها می شود.

 

 

چاقی و عوارض آن در کودکان از نظر مهارت

کاهش رشد مهارت از دسته مواردی است که بسیار دردسرساز است. در واقع کودک تمایلی به مهارت آموزی ندارد او مدام به فکر یافتن چیزی برای خوردن است و این موضوع سبب می شود که از نظر مهارت و یادگیری اصول اولیه زندگی دچار مشکل باشد. گاه فرد از ساده ترین مهارت های شخصی نیز غافل می ماند و همه کارهای او توسط والدین صورت می گیرد. دقت کنید که این موارد خشم و پرخاشگری را در کودک بیشتر و بیشتر می کند و اثربخشی پرخاش نیز در دوره های بالاتر بر روی شخص دیده می شود. و یا اینکه برعکس دچار کم حرفی شود.

گاهی چاقی سبب می شود کودک احساس خستگی همیشگی داشته باشد و درگیر بی خوابی شود. از سوی دیگر مشکلاتی از قبیل هراس خوابی و یا خر و پف در خواب نیز مربوط به چاقی و عوارض آن در کودکان است.

ترس از ورزش از دیگر مواردی است که پژوهشگران بارها و بارها در مورد آن تحقیق کرده اند. اینطور که کودک از هر نوع ورزشی دوری می کند و بسیار نگران است که نتواند حرکات را به خوبی انجام دهد.

نتیجه آخر:

مشخص است که چاقی می تواند یکی از مشکلات مهم برای کودکان در حال رشد و ترقی چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی باشد. ارزیابی ها نشان داده اند که والدین باید از غذا خوردن افراطی کودکان جلوگیری کنند و مشکلات و بیماری هایی که منجر به چاقی می شود باید سریعاً بررسی و برطرف شود.

 

موارد مرتبط :

رژیم لاغری اصولی دکتر مرادی