خواص قهوه

  • 400 بازدید
  • جمعه, 21 مرداد 1401

خواص قهوه

در این مقاله قصد داریم تا در مورد خواص یکی از نوشیدنی های محبوب در کل دنیا، یعنی قهوه صحبت کنیم. احتمالا زمانی که سخن از تاثیرات قهوه به میان می آید، یاد دوران دانشجویی و خوردن آن برای بیدار ماندن شب امتحان می افتید و یا شاید جزء افرادی هستید که عادت دارید که هر روز صبح قهوه مصرف کنید. احتمالا تا به الان این سوال در ذهن شما گذشته باشد که تمایل زیاد ما به خوردن نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه و چای چه دلیلی دارد؟

احتمالا خیلی از شما در پاسخ این سوال، خواهید گفت که کاملا واضح است و تمایل انسان ها به خوردن نوشیدنی های کافئین دار به دلیل افزایش هوشیاری در آن ها می باشد. خوب شاید یکی از علت این باشد، اما جالب است که بدانید، علت اصلی این نیست. طبق مطالعات انجام شده، هر فاکتوری که در بدن شما و یا به طور خاص در ذهن شما ایجاد لذت کند، سبب تغییرات اپی ژنتیک در شما می شود. تغییرات اپی ژنتیک دقیقا مشابه تغییرات ژنتیکی هستند، و تنها تفاوتشان در این است که منشاء تغییرات اپی ژنتیک، محیط اطراف فرد می باشد. با توجه به این تغییرات اپی ژنتیک است که شما عادت به خوردن نوشیدنی های کافئین دار در ابتدای روز دارید. یعنی علت اصلی حس لذتی است که از این نوشیدنی ها دریافت کرده اید.

 

توضیحاتی پیرامون خواص قهوه

اگر از نظر  بیوشیمایی بخواهیم، این مورد را توضیح دهیم، باید بگوییم،کافئین سبب افزایش تولید انرژی در بدن می شود. اما این افزایش تولید انرژی بیشتر منوط به مصرف گلوکز در بدن می باشد. در فرایندهای متابولیسمی ذخیره قند درکبد، آنزیمی وجود دارد به نام فسفودی استراز، این آنزیم سبب افزایش فعالیت آنزیم های مربوط به تجزیه و مصرف گلوکز در بدن می شود. بنابراین زمانی که شما نوشیدنی های کافئین دار مصرف می کنید، کافئین سبب افزایش انرژی از طریق مصرف قند می شود. پس به همین علت است که زمانی که قهوه مصرف می کنید، به سرعت سطح انرژی بدنتان افزایش پیدا می کند.

مطالعه بیشتر: خواص جینسینگ 

هر آنچه که باید در مورد خواص قهوه بدانیم

همانطور که در مطالب قبل هم به آن اشاره شد، مکانیسم عمل نوشیدنی های کافئین دار بر اساس افزایش انرژی بدن، از طریق مصرف قند می باشد. همین موضوع سبب می شود تا زمانی که شما از این نوشیدنی ها استفاده می کنید، مدت زمان کوتاهی دارای انرژی زیاد و هوشیاری بالایی هستید، اما پس از آن با یک سیر نزولی دچار کاهش هوشیاری و انرژی می شوید. به همین علت دوباره احساس نیاز به خوردن این نوشیدنی پیدا می کنید. هر نوشیدنی، اگر به اندازه مناسب خود مصرف شود، طبیعتا عوارضی برای ما ایجاد نخواهد کرد. اما زمانی که نوشیدنی، مخصوصا نوشیدنی های کافئین دار بیش از حد معمول مصرف شوند می توانند عوارض ایجاد کنند.

در ادامه در مورد عوارض مصرف بیش از حد این نوشیدنی ها صحبت خواهیم کرد.

دفع میکرومینرال ها از بدن

به طور کلی نوشیدنی های کافئین دار تحت عنوان نوشیدنی های دیورتیک طبقه بندی می شوند. نوشیدنی های دیورتیک سبب افزایش حجم ادرار در بدن می شوند. افزایش حجم ادرار به معنای دفع آب می باشد. زمانی که دفع آب از بدن افزایش یابد، همراه به آن مواد معدنی نیز دفع می شوند. افزایش دفع مواد معدنی از بدن سبب ایجاد عوارض کمبود آن ها در بدن می شود. بنابراین زمانی که شما استفاده مداوم و پیوسته از نوشیدنی های کافئین داری چون قهوه و چایی را داشته باشید، میزان دفع آب بدن و در ادامه دفع مواد  معدنی از بدنتان افزایش می یابد.

ایجاد اختلالات خواب

در برخی افراد که حساسیت بالایی به کافئین موجود در این نوشیدنی ها دارند، مصرف مداوم آن ها می تواند سبب بروز اختلالات خواب و بیداری شود.

 

 

خلاصه نکات مقاله

خواص قهوه بر هیچ کسی پوشیده نیست همانطور که می دانید این نوشیدنی حاوی کافئین بوده و به همین علت سبب افزایش انرژی و هوشیاری در افراد می شود. نکته مهم در مصرف این نوشیدنی، استفاده متناسب آن است که در صورت استفاده بیش از حد ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته در افراد شود.

مقالات مرتبط