خواص نان جو و اثرات آن در سلامتی

  • 27,437 بازدید
  • یکشنبه, 19 تیر 1401

آشنایی با خواص نان جو

 

خواص نان جو امروزه بر هیچ شخصی پوشیده نمی باشد. در بسیاری از رژیم های سلامت اعم از رژیم مخصوص افراد دیابتی یا افراد دارای کلسترول بالا، استفاده از نان جو پیشنهاد می شود. در نان جو فیبر بسیاری وجود دارد و همین امر موجب می شود تا جداره روده و معده پاکسازی شود. لذا برای هضم غذا و دستگاه گوارش می تواند بسیار مفید باشد.

 

مقایسه خواص نان جو با نان گندم:

 

از لحاظ طعم  و مزه نان جو تفاوت زیادی با نان گندم ندارد. نان جو انتخاب مفید تر و بهتری برای بدن می باشد. افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، می توانند از ویژگی فیبر زیاد نان جو استفاده نمایند تا به مدت بیشتری احساس سیری نمایند.

در نان جو میزان کربوهیدرات کمتر از پروتئین می باشد. از همین رو افرادی که به دنبال عضله سازی یا تناسب اندام هستند، بیشتر از نان جو بهره می برند. جو دارای ویتامین E، آهن، کلسیم و منیزیم بسیار است. از همین رو می تواند میزان خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. از آنجا که در نان جو میزان فیبر بیشتری نسبت به نان گندم وجود دارد، لذا هضم آن دیرتر است. با این توصیف بدن دیرتر احساس گرسنگی خواهد کرد. دفع نان جو به نسبت نان گندم راحت تر است لذا از دیگر خواص نان جو می توان به نرم نمودن مدفوع اشاره نمود.

 

گذری بر خواص نان جو:

 

امروزه در اکثر رژیم هایی که توسط متخصصین تغذیه ارائه می شود، می توان نان جو را به عنوان یک عنصر اساسی مشاهده نمود. برخی از مزایای نان جو در زیر لیست شده است:

-         از جمله خواص نان جو می توان به تولید انرژی زیاد و جلوگیری از خستگی بدن اشاره نمود. این نان می تواند مواد مغذی بدن را فراهم آورد و از انواع بیماری ها جلوگیری نماید.

-         از نان جو عموما برای تقویت استخوان ها استفاده می شود، لذا کودکانی که دچار نرمی استخوان هستند، استفاده از نان جو در رژیم غذایی آنها حتما وجود داشته باشد.

-         یکی دیگر از خواص مهم نان جو، مبارزه با یبوست است. این نان دارای فیبر زیادی است. از همین رو باعث می شود تا میزان دفع شکم افزایش داشته باشد.

-         یکی دیگر از خواص نان جو، کاهش میزان کلسترول در بدن است. از این رو بیمارانی که مستعد بیماری های قلبی هستند، پیشنهاد می شود تا از این نان بهره ببرند.

-         مصرف نان جو می تواند از سفید شدن زود هنگام موها جلوگیری کند.

-         این نان برای تقویت حافظه گزینه خوبی خواهد بود لذا برای افرادی که مستعد به آلزایمر هستند، عموما پیشنهاد می شود.

-         در نان جو انواع ویتامین های خانواده B وجود دارد. این ویتامین باعث آرامش اعصاب خواهد شد.

 

نکاتی که در زمان مصرف نان جو باید به آن دقت نمایید:

 

از آنجا که در ساختار نان جو، فیبر بالایی وجود دارد، قادر است تا آب بدن را جذب نماید. به همین دلیل هنگام استفاده از این نام می بایست آب و مایعات زیادی مصرف نمایید. در نان جو میزان گلوتن بسیاری وجود دارد. همین امر موجب می شود تا در بدن برخی از افراد ایجاد حساسیت نماید لذا در زمان استفاده از این نان می بایست حساسیت های احتمالی بدن را در نظر گرفت.

یکی از مواردی که به عنوان خواص نان جو بیان می شود، خاصیت لاغری آن است. البته این مورد به این معنا نمی باشد که فرد مجاز است تا هر اندازه که مایل باشد از این نان ها مصرف نماید. زمانی استفاده از نان جو مفید است که جایگزین نان فعلی گردد.

 

نقش نان جو برای مقابله با سرطان:

 

در نان جو آنتی اکسیدان های بسیار وجود دارد از همین رو باعث می شود تا سیستم ایمنی بدن تقویت شود. این نان می تواند از بدن در مقابل رادیکال های آزاد محافظت کند. نان جو میزان چربی های ناحیه شکم را کاهش داده و با توجه به اینکه میزان لیگنین در آن زیاد است، موجب می شود تا خطر ابتلا به انواع سرطان سینه و ... کاهش یابد.

 

چرا توصیه می شود که به جای نان گندم از نان جو استفاده شود؟

 

با توجه به توضیحاتی که در بالا عنوان شد، می توان متوجه خواص نان جو شد. در این مقاله برخی از خواص نان جو بیان شده است تا اهمیت استفاده از آن مشخص گردد. این نان میزان اسید اوریک کلسترول و قند را در بدن بسیار کاهش داده اما در عین حال دارای سطح انرژی بالایی است. متخصصان بیان می دارند که میزان سبوس در نان جو حدود 2 برابر نان گندم است و از سوی دیگر میزان فیبر موجود در آن 4 برابر نان گندم خواهد بود. در بدن افراد دیابتی که به فیبر زیادی نیاز است، می توان از نان جو به عنوان یک منبع غذایی کامل استفاده نمود اما در کنار آن عموما پیشنهاد می شود تا حبوبات و  سبزیجات نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مقالات مرتبط