خواص و منابع غذایی امگا3

  • 100 بازدید
  • شنبه, 09 دی 1402

خواص و فواید اسیدهای چرب امگا3

صحبت از خواص و فواید اسیدهای چرب امگا3 برای بسیاری از ما آشنا به نظر می رسد. بدن دارای راهکارهای متفاوتی برای ذخیره و آزادسازی انرژی است. اسیدهای چرب از جمله ماکرومولکول های ذخیره کننده انرژی هستند که نقش قابل ملاحظه ای در سلامت بدن دارند. اسیدهای چرب انواع مختلفی در بدن دارند. یکی از انواع منحصر به فرد آن ها اسیدهای چرب امگا3 می باشد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات مختصری در مورد این اسیدهای چرب ارائه دهیم.

 

اسید چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا3 چیست؟

به طور کلی اسیدهای چرب به دو نوع اشباع و غیر اشباع تقسیم می شوند. اسیدهای چرب غیر اشباع بر خلاف انواع اشباع در ساختار خود دارای پیوند دو گانه هستند. پیوند دوگانه در ساختار آن ها سبب خمیدگی در ساختار آن ها می شود. همین خمیدگی موجب می شوند تا درصد رسوب این اسیدهای چرب در دیواره رگ ها کاهش پیدا کند. بر  اساس اینکه پیوند دوگانه در کدام  قسمت این اسیدها قرار بگیرد، نام آن ها متفاوت است. در اسیدهای چرب امگا3 پیوند دوگانه در قسمت های انتهایی ساختارشان قرار می گیرد و به همین علت به این نام خوانده می شوند.

 

بیشتر بدانیم : با بهترین دستگاههای لاغری موضعی آشنا شویم

 

چند مورد از خواص و فواید اسیدهای چرب امگا3

طبق تحقیقات انجام شده در میان ترکیبات مواد غذایی اسیدهای چرب و یا همان چربی ها سالم ترین مواد غذایی هستند. چرا که در هنگام پروسه سوختن و تولید انرژی این مواد غذایی کمترین میزان آمونیاک در بدن آزاد می شود. آمونیاک یک ترکیب سمی است که در هنگام فرایندهای تولید انرژی در بدن آزاد می شود. کبد و کلیه مسئول دفع این ترکیب از بدن هستند. زمانی که تولید آمونیاک در بدن بالاتر از ظرفیت این اندام ها باشد، آمونیاک وارد جریان خون شده و موجب سمی شدن خون و در نهایت ایجاد بیماری می شود. یکی از خواص و فواید اسیدهای چرب امگا3 کاهش آمونیاک است.  بنابراین استفاده از اسیدهای چرب به دلیل کاهش میزان آمونیاک تولیدی، یکی از سالم ترین ترکیبات تغذیه ای به حساب می آید. در ادامه به برخی فواید استفاده از اسیدهای چرب امگا3 اشاره خواهیم کرد.

 

امگا3

 

  • نقش در کاهش کلسترول خون

همانطور که در مطالب قبل هم به آن اشاره شد، اسیدهای چرب سبب افزایش آمونیاک نمی شوند. آمونیاک یک ترکیب اسیدی است، بنابراین افزایش آن در بدن سبب اسیدی شدن جریان خون می شود. اسیدهای چرب امگا 3 به دلیل دارا بودن پیوند دوگانه ظرفیت جذب اسیدهای موجود در جریان خون را دارند. بنابراین مصرف این اسیدهای چرب علاوه بر اینکه مواد غذایی سالمی به حساب می آیند، سبب کاهش اسید خون نیز می شوند. کلسترول خود یک ترکیب دارای ماهیت اسیدی است. در صورتی که جریان خون نیز اسیدی باشد، سبب می شود تا این ترکیب در دیواره عروق رسوب پیدا کرده و سبب سفت شدن رگ ها و کاهش قابلیت ارتجاعی آن ها شود.

 

  • نقش در افزایش تولید ویتامین دی

 یکی از  خواص و فواید اسیدهای چرب امگا3  که مورد توجه است افزایش تولید ویتامین دی است. ویتامین  دی یکی از ویتامین های ضروری و مهم بدن می باشد و کمبود این ویتامین مرتبط با بیماری های زیادی در بدن می باشد که مهم ترین آن ها پوکی استخوان و افسردگی است. این ویتامین قابلیت تولید در بدن نداشته و به همین علت می بایست از طریق مواد غذایی وارد بدن شود. نکته مهم در مورد این ویتامین این است که بیس اصلی ساخت آن از اسیدهای چرب و به ویژه امگا3 است. کمبود اسیدهای چرب امگا 3 در بدن سبب می شود تا مسیر تولید این ویتامین در کبد، دچار اختلال شده که در نتیجه سبب کمبود آن در بدن می شود.

 

مواد غذایی حاوی امگا3

 

بیشتر بدانیم : آشنایی با رژیم کتوژنیک

 

  • نقش در سلامتی بافت ها و اندام های بدن

اکسیژن رسانی یکی از مهم ترین عوامل ایجاد سلامتی در بافت ها و اندام های بدن است. فرایند اکسیژن رسانی در بدن توسط گلبول های قرمز اتفاق می افتد. گلبول­های قرمز دارای ساختارهایی هستند که زمانی به اکسیژن وصل می شوند که در محیط های بازی قرار بگیرند. اسیدهای چرب امگا3 با کاهش اسیدیته خون سبب افزایش اکسیژن رسانی به بافت ها و اندام می شود.

 

ترکیبات غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا3 قابلیت تولید شدن شدن در بدن ما انسان ها را ندارند. دلیل اصلی این موضوع این است که انسان آنزیمی که بتواند در قسمت های انتهایی ساختار اسیدهای چرب، پیوند دوگانه ایجاد کند را ندارد. به همین دلیل این اسیدهای چرب می بایست از طریق مواد غذایی وارد بدن شوند. خوشبختانه هم مواد غذایی گیاهی و هم جانوری حاوی این اسیدهای چرب هستند. در ادامه این مواد غذایی اشاره خواهیم کرد.

  • دانه های روغنی

دانه های روغنی یکی از منابع اصلی اسیدهای چرب امگا3 می باشند. با وجود اینکه روغن حاصل از این دانه های روغنی می تواند گزینه خوبی باشد، اما متخصصان تغذیه همواره توصیه می کنند که از خود دانه های روغنی استفاده کنیم. علت اصل این موضوع فاسد شدن سریع روغن حاصل از آن ها در معرض هوا و اکسیژن است.

 

منابع غذایی امگا 3

  • غذاهای دریایی

غذاهای دریایی منبع اصلی این اسیدهای چرب هستند. روغن حاصل از این مواد غذایی مقاوم تر از مواد گیاهی بوده و برای استفاده طولانی مدت مناسب تر است.

مقالات مرتبط